14:29, 24 Haziran 2024 PazartesiAna Sayfa > Enformasyon Rafinerisi Türleri > Beşeri Amme |

İBB, İstanbul Sosyal Medyasını Yaratır Mı?

İETT gibi, İSKİ gibi amme idaresi hüviyetli bir işletmecilikle İstanbul'un sosyal/dinamik/dijital medyası açılmalıdır.

İBB İstanbul Sosyal Medyasını Yaratır Mı
Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, 2019
istanbullu.ist besiktasli.ist fatihli.ist sariyerli.ist
adali.ist beykozlu.ist gaziosmanpasali.ist silivrili.ist
arnavutkoylu.ist beylikduzulu.ist gungorenli.ist sultanbeylili.ist
atasehirli.ist beyoglulu.ist kadikoylu.ist sultangazili.ist
avcilarli.ist buyukcekmeceli.ist kagithaneli.ist sileli.ist
bagcilarli.ist catalcali.ist kartalli.ist sislili.ist
bahcelievlerli.ist cekmeköylu.ist kucukcekmeceli.ist tuzlali.ist
bakirkoylu.ist esenlerli.ist maltepeli.ist umraniyeli.ist
basaksehirli.ist esenyurtlu.ist pendikli.ist uskudarli.ist
bayrampasali.ist eyupsultanli.ist sancaktepeli.ist zeytinburnulu.ist

Gündüz nüfusu 20 milyonu aşan bir şehrin her bir insanının ve o insanın günde en az beş-on aktivitesinin doğurduğu etkileşime Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclisi bigane kalabilir miydi! Kalmamalı. Bu platform müthiş bir "enformasyon rafinerisi" kuvvetiyle İstanbullu'nun donatılması demek olur. İstanbul'un bütün kişi ve kurumları bu rafineriden İstanbullu'nun yapıp etmelerinden doğan verilerini işleyerek yahut işlenmiş olarak kendi meşgalesine, siyasetine, mesleğine, seyahatine, merakına, tahsiline, üretimine, arzına/hizmetine, asayişine, derneğine. mahallesine, kapısına katar ve katıştırır nihayet.

Sosyal, siyasi, ticari, sınai, sportif, mesleki, eğitsel, turistik, ulaşım, adli-asayiş, emlak, dayanışma gibi aidiyetler ve gayretler yanısıra kamusal envanter ve birikime dahil her çeşit varlık ve mevcudiyetlerin aktörleri arzularını, isteklerini, dertlerini, davetlerini, beğenilerini, önerilerini, tecrübelerini, meşgalelerini KENDİ DİJİTAL TOPLUM PLATFORMLARI'nda deruhte etmezler miydi!

İBB nice sosyal ve amme hizmetlerini toplumsal katkı payları anlamındaki ücretlendirme yoluyla hemşehrilerine ve misafirlerine sunuyor, ne güzel. Bu hizmetlerden biri olarak İstanbul Sosyal Medyası'nı, İstanbul Dinamik Medyası'nı hemşehrisine ve misafirlerine sunabilir, sunmalıdır. Bu ortamı yaratmalıdır. Yıllık çok cüzi ücretlendirmeyle... mesela yılda 5 lira gibi. Tahsil-tediye işlemleri ise akbil otomatlarından veya web-veznelerinden yapılabilir.

İstanbul Belediye Meclisi'nde ve her ilçe belediyesinin meclislerinde açılacak "sosyal medya komisyonu" sayesinde bu platformun müsbet-menfi ve teklif-tekellüf konularının icapları, düzenlemesi, denetlemesi de yapılabilir.

Hiçbir maliyet ve meşakkat üstlenmeksizin İstanbullu esnaf ticari tanıtımlarını ve kampanyalarını, mülk sahipleri emlak kira ve alım-satım ilanlarını, herkes mesleki ve sivil toplum etkileşimlerini, muhtaçlar sağlık ve acil müdahale imecelerini bu platformda işleyebileceği gibi ve belki de en önemlisi "İstanbul'un, İstanbul ilçelerinin bütün "nesneleri"ni dahi birbirleriyle konuşuk kılan: conversation of things platformu örneği gösterilir dünyaya".

Facebook'a, twitter'a ve diğer emsallerine niye muhtaç düşsün İstanbul ve İstanbullu.

Bu öneri http://www.enformasyonrafinerisi.com/enformasyon-rafinerisi-turleri/meselabeykozluorg sayfasındaki sistemden türetilmiştir. Detayları o safyadan takip edilebilir.
Bu platformda vaziyet edilen enformasyon, İstanbul Belediyesi'nin geliştirteceği "enformatik konnektör cihaz ve yazılımları" sayesinde hem her bir İstanbullu' kişi ve kurumun hem bütün dünyanın kişi ve kurumunun iş ve meşgalelerine entegre edilebilecektir: bakınız, http://www.enformasyonrafinerisi.com/rafineri-imbikler (Beykoz, 23 Ağustos 2019)

Mesela... tahsinyilmaz.beykozlu.ist, bilisimci.beykozlu.ist, bilisimci.tahsinyilmaz.beykozlu.ist, marangoz.tahsinyilmaz.beykozlu.ist, meselapartisi.beykozlu.ist, meseladernegi.beykozlu.ist, senkasap.beykozlu.ist, meselalisesi.beykozlu.ist, evhanimi.beykozlu.ist, ceviz.beykozlu.ist, bogurtlen.beykozlu.ist, camlibahce.beykozlu.ist, kanlica.beykozlu.ist, beykozkoyu.istanbullu.ist, yavuzsultanselimkoprusu.istanbullu.ist, galatakoprusu.istanbullu.ist, suleymaniye.istanbullu.ist, ceviz.beykozlu.ist, kiraz.polonezkoy.beykozlu.ist, hunkarkasri.beykozlu.ist, derikundura.beykozlu.ist, sisecam.beykozlu.ist, goksuderesi.beykozlu.ist, kucuksuderesi.beykozlu.ist, kucuksukasri.beykozlu.ist, anadoluhisari.beykozlu.ist, ekremimamoglu.istanbullu.ist, ekremimamoglu.belediyebaskani.istanbullu.ist, belediyebaskani.beykozlu.ist, murataydin.beykozlu.ist, murataydin.belediyebaskani.beykozlu.ist, meclisuyesi.beykozlu.ist, falanfilan.meclisuyesi.beykozlu.ist, ibbmeclisi.istanbullu.ist, belediyemeclisi.beykozlu.ist, ...İlgili Konular ⟩ » istanbul dijital » mahalle


İlgili Haberler